League of Legends Greek Community
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΠόρταλΦόρουμMaster Yi (Top, Jungle, Mid) (AP) Facebo10Latest imagesΕγγραφήΣύνδεση
To forum διακόπτει την λειτουργία του και σταματάει η αποδοχή νέων μελών. Ευχαριστούμε για την υποστήριξη, ό,τι νεότερο υπάρχει θα ενημερωθείτε. Καλή συνέχεια Summoners!

 

 Master Yi (Top, Jungle, Mid) (AP)

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mythik52
Newbie
Newbie
mythik52


Πρωταθλήματα : 0

Master Yi (Top, Jungle, Mid) (AP) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Master Yi (Top, Jungle, Mid) (AP)   Master Yi (Top, Jungle, Mid) (AP) EmptyΠεμ Ιουν 20, 2013 1:13 pm

Ο Master Yi ειναι ενας champion που μπορει να χτιστει με δυο κυριως τροπους: AD και AP
Σε αυτο το guide θα καλυφθει ο AP
Ο AP Master Yi βασιζεται στα οφελη του Alpha Strike (Q) που κανει Magic Damage ΙΣΟ με το AP του Yi και στο Mediate (W) που τον healαρει αναλογα με το ποσο AP εχει!

AP Master Yi
Summoner Spells: Ghost, Ignite ή Flash, Ignite


Runes:9x Magic Penetration Marks
           9x Ability Power Seals / Armor Seals (1η επιλογη εναντιον AP, 2η εναντιον AD
           9x Ability Power Glyphs
           3x Ability Power Quints

Με αυτα τα ρουνς προσπαθουμε να κανουμε το early game του AP Yi καλυτερο καθως το Q θα κανει περισσοτερο damage και το W θα σας κραταει στο lane πιο πολυ.

Masteries: 21/0/9 ή 9/0/21 παιρνοντας AP και CD ή πιο πολυ αρχικο gold!

Items: Αρχη: Dorans Ring + 2 HP Potions
         Πρωτο Recall : Boots of Speed, ενα δευτερο Dorans Ring αν εχετε προβλημα
         Αν πηρατε το First Blood μπορειτε να πατε για Needlesly Large Rod, αν οχι τοτε πηγαινετε για Lich Bane πρωτο item και μετα Hextech Gunblade. Ακομα θα χρειαστειτε Deathfire Grasp, Zhonya's Hourglass και Rabandons Deathcap και οι μποτες σας θα ειναι οι Sorcerer's Shoes.

Counters:
Ο Master Yi ειναι καλος εναντιον:
Lux
Karthus
Katarina
Heimerdinger
Zed
Akali
Ahri
Cassiopeia

και αδυναμος εναντιον:
Cho'Gath
Fiddlesticks
Teemo
Diana
Annie

Combos:
Στο early game περιμενετε να stackαρει το Double Strike και μετα καντε Alpha Strike και ενα AA στον αντιπαλο σας. Ο Yi δεν εχει αλλα combos οποτε θα αναγκαστειτε να farmαρετε και να κανετε harass με το προαναφερομενο combo νωρις στο game. Μολις χτισετε αρκετο AP και αρχισουν τα teamfight τοτε μπορειτε να κανετε περισσοτερο damage και να βοηθησετε το team σας περισσοτερο... Ακομα, μπορειτε να pushαρετε το lane σας και μετα να κανετε roam για να βοηθησετε τους συμπαικτες σας. Ετσι κι αλλιως ο Master Yi ειναι ενας γρηγορος champion οποτε θα μπορεσετε να πηγαινετε σε αλλα lanes και να επιστρεφετε στο Mid γρηγορα!

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ PRO ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΚΑΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΝΤΑΣ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΠΛΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΜΕΤΑΔΙΔΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mythik52
Newbie
Newbie
mythik52


Πρωταθλήματα : 0

Master Yi (Top, Jungle, Mid) (AP) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Master Yi (Top, Jungle, Mid) (AP)   Master Yi (Top, Jungle, Mid) (AP) EmptyΠεμ Ιουν 20, 2013 1:25 pm

Σημειωση για τον τιτλο: Ειναι μονο για το Mid απλως ανθρωπος ειμαι και εκανα ενα λαθος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
barxman
Newbie
Newbie
barxman


Πρωταθλήματα : 0

Master Yi (Top, Jungle, Mid) (AP) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Master Yi (Top, Jungle, Mid) (AP)   Master Yi (Top, Jungle, Mid) (AP) EmptyΣαβ Ιουν 22, 2013 8:43 am

ενδιαφέρων οδηγός φίλε μου , απλα νομίζω οτι στην s3 κανείς δεν χρησιμοποιεί πλέων αυτα τα runes και masteries δλδ

9x Magic Penetration Marks    Σωστα
9x Ability Power Seals / Armor Seals    μονο τα armor
9x Ability Power Glyphs  πας για mag ress per lvl η Flat Mag Ress
3x Ability Power Quints Σωστα

και masteries 21-9

τωρα για τα items βλέποντας πως πάει το game κρήνης αναλόγως , προσωπικά αποφεύγω πρώτο item το  Lich Bane καθώς χρειαζετε AP για να κανει δουλειά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mythik52
Newbie
Newbie
mythik52


Πρωταθλήματα : 0

Master Yi (Top, Jungle, Mid) (AP) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Master Yi (Top, Jungle, Mid) (AP)   Master Yi (Top, Jungle, Mid) (AP) EmptyΣαβ Ιουν 22, 2013 12:17 pm

Δεν εβαλα Magic Resist γιατι ο Yi μπορει να healaρει τον εαυτο του με το W(Mediate) αρα να καθεται στο lane ακομα και αν τρωει damage. Αν ομως εχεις AD αντιπαλο (Talon, Zed, Lee, Jayce) θες τα Armor γιατι αυτοι κοβουν πολυ damage και μετα AA αρα χρειαζεσαι και λιγο Armor. Ακομα το early game του AP Yi ειναι επιεικως χαλια για αυτο λιγο εξτρα AP στην αρχη δεν βλαπτει! Για τα masteries ισως να εχεις δικιο... εγω ποτε δεν εχω ετοιμα... τα φτιαχνω πριν ξεκινησει το game.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Master Yi (Top, Jungle, Mid) (AP)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» random jungle
» master yi,The Wuju Bladesman
» SURGE SMITE JUNGLE SORAKA
» Ψαχνω team server eune jungle
» Master yi Ap ή Ad

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
League of Legends Greek Community :: Guides :: Melee-
Μετάβαση σε: